Obrońcy Ukrainy – laureatem Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Obrońcy Ukrainy zostali tegorocznym laureatem Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, której inicjatorem jest portal niezalezna.pl. – Jestem zaszczycony otrzymaniem Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego dla Narodu Ukrainy. To prawdziwy symbol jedności i chęci Ukraińców i Polaków do wspólnego budowania naszej świetlanej przyszłości w zjednoczonej, demokratycznej Europie, gdzie główną wartością jest człowiek, jego życie i wolność – powiedział podczas gali wręczenia nagrody Rusłan Stefańczuk, przewodniczacy Rady Najwyższej Ukrainy.

Obrońcy Ukrainy zostali tegorocznym laureatem Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– Laureat jest w tym roku wyjątkowy. To laureat, który przyjął na siebie dobrowolnie ogromne cierpienia dla ratowania ludzkości, to laureat, który poświęca siebie dla dobra ogółu, który dziś walczy heroicznie, bezkompromisowo, bohatersko, z największym barbarzyńcą, armią rosyjską. Każdego dnia ten laureat udowadnia, że wolność, sprawieldiwość, patriotyzm ,to te wartości ,dla których warto żyć i przelać krew. To laureat, który przelewa krew nie tylko za siebie, ale i za nas

– powiedziała podczas laudacji na cześć laureata marszałek polskiego Sejmu, Elżbieta Witek.

Nagrodę w imieniu Narodu Ukraińskiego odebrał ambasador Ukrainy w Polsce, pan Andrij Deszczyca.

– Jestem tym wzruszony, że reprezentując naród ukraiński, mogę odebrać Nagrodę Prometejską. Jestem za to wdzięczny kapitule Nagrody, na czele z premierem Jarosławem Kaczyńskim, wszystkim członkom kapituły za to, że laureatem zostali Obrońcy Ukrainy. Jestem tego ze swego narodu, że tak dzielnie broni i walczy z agresją rosyjska, Jestem przekonany, że wygramy. Jestem wdzięczny narodowi polskiemu za wsparcie, jakie udzielacie Ukrainie na wszystkich płaszczyznach. Wierzę, że wkrótce – może to być początek końca rosyjskiej agresji i rosyjskiego imperializmu. Jeżeli do tego dojdzie, a na pewno do tego dojdzie, to będzie nasze wspólne zwycięstwo. Tylko wspólnie możemy przezwyciężyć rosyjski imperializm

– powiedział ambasador.

Podczas swojego wystąpienia ambasador zaprezentował kartkę z hasztagiem #ArmUkraineNow

– W czasie powstania warszawskiego byłoby to „żądamy amunicji”. (…) Teraz „żądamy amunicji”, by skończyć z rosyjską agresją. I tak, jak powstańcy bardzo oczekiwali pomocy, amunicji, tego potrzebujemy i my, i  wierzę, że dostaniemy, jeżeli wspólnie przekonamy resztę świata – dodał.

Podczas połączenia online, głos zabrał również przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej, Rusłan Stefańczuk.

– Jestem zaszczycony otrzymaniem Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego dla Narodu Ukrainy. To prawdziwy symbol jedności i chęci Ukraińców i Polaków do wspólnego budowania naszej świetlanej przyszłości w zjednoczonej, demokratycznej Europie, gdzie główną wartością jest człowiek, jego życie i wolność

– podkreślił Rusłan Stefańczuk.

– Jestem przekonany, że wojna wkrótce się skończy. Dlatego dziś powinniśmy pracować nad utworzeniem Funduszu Odbudowy Ukrainy w okresie powojennym. Ważne jest aktywne zaangażowanie w tę kwestię naszych partnerów międzynarodowych, w szczególności uczestników regionalnych formatów współpracy. Spodziewamy się, że po zakończeniu wojny Ukraina stanie się integralną częścią inicjatywy Trójmorza, która jest podstawą ideową dzisiejszej nagrody dla Obrońców Ukrainy – powiedział przewodniczący Rady Najwyższej.


Podczas tegorocznego Forum Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbyły się również trzy panele poświęcone kolejno: bezpieczeństwu energetycznemu, Międzymorzu w światowym systemie bezpieczeństwa oraz wyzwaniom gospodarczym dla regionu Międzymorza w świetle napaści Rosji na Ukrainę, które swoją obecnością uświetnili przedstawiciele władz polskich i ukraińskich oraz eksperci. 

Podczas forum odczytano również okolicznościowe listy m.in. szefa Kapituły Nagrody, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego oraz prezydenta RP, Andrzeja Dudy.


Pełna transmisja Forum Nagrody Prometejskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostanie zaprezentowana w najbliższych dniach na stronach portalu niezalezna.pl


Nagroda Prometejska im. Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest od 2019 r., a jej inicjatorem jest portal niezalezna.pl. 

Nagroda ma honorować polityków, działaczy społecznych i ludzi, których aktywność wspiera rozwój regionu państw Trójmorza. Nazwa wyróżnienia nawiązuje do czasów II Rzeczpospolitej oraz idei budowania współpracy przede wszystkim pomiędzy narodami Europy Środkowowschodniej w celu uzyskania lub utrwalenia ich niepodległości zagrożonej przez Związek Sowiecki. Współcześnie Trójmorze to przedsięwzięcie nakierowane głównie na rozwój infrastrukturalny, rozwój gospodarczy, ale także na wzmacnianie bezpieczeństwa i niezależności energetycznej.

W gąszczu różnych plebiscytów ta nagroda jest wyjątkowa, jej laureaci bowiem doceniani są za szczególne zasługi w krzewieniu idei Międzymorza. A jej realizacja jest koniecznością. Polska – jak zauważył kiedyś Piłsudski – jest za słaba, by stać się mocarstwem, a za wielka, by zgodzić się na status państwa kieszonkowego. Istnieje tylko jedna korzystna możliwość – sojusz państw Trójmorza – bo w grę wchodzi przestrzeń między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Ideę sojuszu państw tego regionu z wielkim zapałem realizował śp. prezydent Lech Kaczyński. Dlatego właśnie Nagroda Prometejska portalu niezalezna.pl nazywana jest zamiennie nagrodą Międzymorza im. Lecha Kaczyńskiego.

W skałdzie kapituły przyznającej nagrodę, znaleźli się:

  • Jarosław Kaczyński – wiceprezes Rady Ministrów, Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Przewodniczący Kapituły
  • Pani Anna Fotyga, europoseł 
  • Pan Profesor Ryszard Legutko, europoseł 
  • Pan Maciej Łopiński, były minister w kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 
  • Pan prof. Krzysztof Szczerski Ambsador RP przy ONZ w Nowym Jorku, laureat Nagrody Prometejskiej
  • oraz przedstawiciele mediów Stefy Wolnego Słowa: 
  • Pani Katarzyna Gójska – redaktor naczelna miesięcznika “Niezlaeżna Gazeta Polska – Nowe Państwo”
  • Pan Tomasz Sakiewicz – redaktor naczelny tgodnika “ Gazeta Polska” 
  • Pan Grzegorz Wierzchołowski – redaktor naczelny portalu niezalezna.pl