Nagroda Prometejska im. Lecha Kaczyńskiego 2020 - nagrody

Nagroda Prometejska im. Lecha Kaczyńskiego 2020

Druga edycja gali wręczenia Nagród Prometejskich im. Lecha Kaczyńskiego odbyła się 4 czerwca 2020 roku w Warszawie. Kolejne zasłużone osobistości zostały nagrodzone za działania dyplomatyczne i gospodarcze, które integrują państwa między Morzem Bałtyckim, Morzem Czarnym i Morzem Adriatyckim.

LAUREAT NAGRODY PROMETEJSKIEJ IM. LECHA KACZYŃSKIEGO – BEATA DASZYŃSKA-MUZYCZKA, PREZES BGK

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka była pierwszą nagrodzoną osobą podczas drugiej gali wręczenia nagród przyznawanych przez portal Niezalezna.pl. Laudację na cześć laureatki w kategorii „Gospodarka” wygłosił redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz.

– Nasza laureatka korzeniami tkwi w II Rzeczpospolitej, nawet rodzinnymi. Dziadek był pierwszym premierem rządu, jeszcze wtedy Lubelskiego. Pewnie nieprzypadkowo nawiązuje w swojej działalności do idei Międzymorza, która była bardzo bliska Piłsudczykom – podkreślił Sakiewicz, dodając, że tak potężna inicjatywa jak Fundusz Międzymorza wymaga silnego charakteru i wizji.

Nagrodę dla Beaty Daszyńskiej-Muzyczki wręczył redaktor naczelny portalu Niezalezna.pl Grzegorz Wierzchołowski. Nagrodzona podkreśliła, że czuje się niesamowicie zaszczycona wyróżnieniem.

– Wyróżniono mnie nagrodą im. naszego prezydenta, świętej pamięci prof. Lecha Kaczyńskiego – postaci niezwykłej dla naszego kraju, którego marzeniami i siłą było budowanie silnej, niezależnej Polski. Miejsce, w którym mam przyjemność i przywilej pracować, to miejsce tworzenia silnej gospodarki polskiej. To tworzenie silnej ekonomii Polski. Bez niej, ciężko jest myśleć o bezpieczeństwie i wolności. Wolności, która, jak ją chcemy dotknąć, jest krucha i delikatna. Wolności, o której takie państwa jak Gruzja czy Ukraina nie mogę spokojnie myśleć. Tylko dzięki wspólnym działaniom regionu Trójmorza, dzięki wspólnym wysiłkom, wierzę, że zbudujemy silną gospodarkę, która będzie filarem naszych bezpieczeństwa i siły – powiedziała.

LAUREAT NAGRODY PROMETEJSKIEJ IM. LECHA KACZYŃSKIEGO – PIOTR NAIMSKI, SEKRETARZ STANU W KANCELARII PREMIERA

W kategorii „Rozwój Regionu” nagrodzono sekretarza stanu w Kancelarii Premiera Piotra Naimskiego. Laudację wygłosiła redaktor naczelna „Nowego Państwa” Katarzyna Gójska.

– Pan minister Piotr Naimski – naukowiec, wykładowca akademicki, działacz opozycji antykomunistycznej. Polityk, który w III Rzeczpospolitej niestrudzenie walczy i działa na rzecz niepodległości i bezpieczeństwa Polski. Patriota, człowiek, który pochodzi z rodziny o niezwykle silnych, patriotycznych tradycjach – powiedziała redaktor Gójska. – Walka i działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski, które podejmuje i można powiedzieć, że już niemal doprowadził do finiszu pan minister Piotr Naimski, one są nie tylko ważne dla naszego kraju. Są także ważne dla całego regionu Trójmorza – dodała.

Minister Naimski, odbierając nagrodę podkreślił, że to wielki przywilej być wyróżnionym nagrodą, która nosi imię Lecha Kaczyńskiego.

– Miałem ogromny przywilej, mogłem pracować blisko prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wieloletnie, kilkudziesięcioletnie starania Polski, by uniezależnić się od rosyjskiej dominacji, także w sferze rosyjskich dostaw surowców energetycznych, to było zadanie, które dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego było zadaniem pierwszoplanowym – wskazał.

Piotr Naimski podkreślił także, że to prezydent Kaczyński zdecydował o budowie gazoportu w Świnoujściu, a co za tym idzie: bliska jest strategia uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji.

LAUREACI NAGRODY PROMETEJSKIEJ IM. LECHA KACZYŃSKIEGO – VALDAS ADAMKUS ORAZ RICK PERRY

Laureatami głównej Nagrody Prometejskiej im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas drugiej gali Niezalezna.pl byli Valdas Adamkus, były prezydent Litwy, przyjaciel prezydenta Lecha Kaczyńskiego, oraz były sekretarz ds. energii Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Rick Perry. Były to pierwsze w historii nagrody, które powędrowały za granicę.

Laudację na cześć laureatów wygłosiła eurodeputowana PiS, była szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga. Zaczęła od Valdasa Adamkusa.

– Okres współpracy pana prezydenta z prezydentem Lechem Kaczyńskim określany był jako złota era relacji polsko-litewskich. To przysłużyło się dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej; regionu, który dziś nazywamy Międzymorzem. To pojęcie wykracza poza zasięg krajów, które należą do Unii Europejskiej. To dobrze służy stosunkom międzynarodowym. Wspólnie czynimy Europę silniejszą! – powiedziała.

Prezydent Adamkus, który łączył się online z uczestnikami gali, podkreślił, że jego współpraca z patronem nagrody, Prezydentem Lechem Kaczyńskim, była doskonała.  – Podczas mojej kadencji, poziom naszej współpracy należy ocenić jako wybitny. Osiągnęliśmy najwyższy poziom – podkreślił były prezydent Litwy.

Równorzędnym laureatem nagrody był Rick Perry. Były sekretarz ds. energii USA ma inspirujący życiorys, o czym w laudacji mówiła europoseł Anna Fotyga.

– Czytałam, że zainteresował się pan polityką podczas pogrzebu jednego z raperów. Pokazuje to, jaką rolę odgrywa przypadek w naszym zaangażowaniu się w życie publiczne i politykę – wskazała, dodając, że starania Perry’ego mają wielką wartość dla całej wspólnoty międzynarodowej, a w szczególności dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej, takich jak Polska, Ukraina czy krajów bałtyckich, krajów Międzymorza.

Rick Perry wskazał, że inicjatywa Trójmorza jest wspaniała, a nagroda, którą otrzymał to dla niego wielki zaszczyt, bowiem nosi imię Lecha Kaczyńskiego.

– Wspólnie pracowaliśmy, by Polska stała się jeszcze bardziej niezależnym krajem, zwłaszcza w dziedzinie energetyki. Widać, że Polska to kraj, gdzie wyrazem zaangażowania przywódców jest zapewnienie Polakom wielu źródeł energii – powiedział.